Dobry sen, zdrowy kręgosłup

Jaka jest idealna twardość materaca?

Materac o właściwie dobranej twardości odciąża kręgosłup, przylegając do niego na każdym odcinku. Zapewniając naszym kręgom możliwość przybrania naturalnego dla siebie, delikatnego wygięcia w kształcie litery „S”, umożliwia naszemu ciału odprężenie i swobodny przepływ krwi.

Jak sprawdzić twardość materaca?

Jak wspominaliśmy już w jednym ze wcześniejszych artykułów, zarówno spanie na zbyt miękkim materacu jak i na podłożu zbyt twardym jest niezdrowe i na dłuższą metę, może na stałe uszkodzić nasz kręgosłup. Zbyt miękki materac powoduje, że kręgosłup wygina się niczym w hamaku, co powoduje ściśnięcie przestrzeni między dyskami. Materac twardy powoduje natomiast, że nasze ciało podparte jest tylko w kilku miejscach. Zmusza to nasze mięśnie do pracy podczas snu, co znacznie utrudnia regeneracje i osłabia wartość wypoczynku.

Skomplikowane i specjalistyczne opisy producentów materacy zwykle niewiele powiedzą przeciętnemu konsumentowi. Ogólne określenia z prospektów typu: „materac twardy”, „materac miękki” będą za to często nieprecyzyjne, ze względu na to, że odczuwanie twardości zależy od wielu parametrów, które dla różnych osób są różne.

Dlatego większość sklepów (także JMB Design) oferuje klientom możliwość empirycznego dobrania twardości materaca, korzystając z ekspozycji materacy, przeznaczonych właśnie do ich wypróbowania. Często już test dłonią wystarczy do wydania sprawiedliwego wyroku – leżąc na materacu najlepiej spróbować wsunąć otwartą dłoń w odcinek lędźwiowy. Jeśli możemy dokonać tej sztuki bez trudu – materac jest zdecydowanie za twardy. Jeśli wydaje się to prawie niemożliwe – za miękki.

Delikatny opór wskazywać będzie na właściwą twardość materaca.