Trendy w kolorystyce wnętrz w 2016 roku

Powrót do listy postów

28 / 04 / 2016

Trendy

Poleć artykuł

Modne barwy w aranżacjach wnętrz

 

Otaczający nas zewsząd świat zmienia się w zawrotnym tempie. To dlatego kolory w naszych domach stanowią swoistą formę zapisu obecnych czasów – rzeczywistości, nastrojów, upodobań i mody, a jak wiadomo ulegają one częstym zmianom i modyfikacjom, na które wpływają nieustannie zmieniające się światowe trendy!

 

Mieszkanie, dom, kawalerka, czy loft to miejsca, w których poza pracą spędzamy najwięcej czasu. Dlatego ważne jest byśmy czuli się w nich komfortowo i bezpiecznie, a przede wszystkim byśmy mogli zapewnić sobie w nich spokój ducha. Nasze cztery kąty zdecydowanie powinny być miejscem nadającym się na odpoczynek i relaks. Żeby tak było, warto zastanowić się nad odpowiednim doborem koloru i dekoracji wnętrz.

 

Trendy w koloryzacji ścian

 

Specjaliści reprezentujący różne obszary designu - od architektury, branży tekstylnej po projektowanie produktów, grafik, czy wyposażenia wnętrz, niemal jednogłośnie orzekli, że długofalową tendencją w trendach królujących w roku 2016 w aranżacjach wnętrz są kolory neutralne – zdecydowanie odbiegające od ciemnych i jaskrawych kolorów na rzecz jasnych barw, pasteli, bieli, szarości i wszelkich naturalnych odcieni.

 

Jest to związane z ilością i intensywnością bodźców, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Szybkie tempo życia, natłok pracy i znaczna ilość stresu sprawia, że człowiek coraz chętniej zaprasza do wnętrza spokojne, wyciszające barwy, które charakteryzują się kojącym wpływem na nasz nasze nastroje. Naturalne odcienie farb nie tylko optycznie powiększają i rozświetlają pomieszczenia, ale i stanowią idealne tło dla wielu mebli i różnorodnych dodatków.

Uniwersalny „nude”

 

Kolory farb utrzymane w odcieniu „nude” to wszystkie naturalne barwy ale w swojej rozbielonej, bardzo jasnej wersji. Chodzi tu o piaskowy beż, delikatne szarości, a także kolor kości słoniowej i kremowej wanilii. Doskonale wpasują się do wnętrz, którym brakuje przestrzeni, światła i perspektywy. Ich siła leży w uniwersalizmie – pasują prawie do każdego pomieszczenia, gdzie z łatwością można dopasować je do wielu stylizacji.

 

Subtelne pastele

 

Do modnych odcieni farb, które ostatnio cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem należą pastele w wersji soft. Delikatny i lekki charakter tych farb sprawia, że wnętrze nabiera szlachetności i odrobiny niewymuszonej elegancji, jednocześnie zachowując w sobie subtelny, dyskretny melancholijny urok. Emanują ciepłem i posiadają ponadprzeciętną siłę przyciągania. Często można zaobserwować obecność tych barw w dodatkach uzupełniających charakter całego wnętrza. Pastelowe kolory szczególnie widoczne są wśród poduszek i innych tkanin dekoracyjnych, wazonach i zastawach stołowych, czy produktach przeznaczonych do dekoracji ścian.

 

Delikatny, pudrowy róż i mięta

 

W tym sezonie zdecydowanie najmodniejszymi pastelami są mięta i róż, co można było zaobserwować już w styczniu w Kolonii i na kwietniowych targach w Mediolanie. Mimo, iż wcześniej te barwy kojarzyły się głównie z pokojami dla dzieci, to tym razem pojawiają się w całym domu. Miętowa i różowa farba to niezwykle świeże i energiczne kolory, które kojarzą się większości z nas z wiosną i latem. Dzięki nim, możemy poczuć powiew świeżości nawet w najbardziej przygnębiające, szare jesienne dni. Używając tych barw do dekoracji wnętrza warto zastanowić się nad połączeniem ich z ponadczasową bielą lub szarością.

 

Ciemniejszy odcień natury

 

Kolejne odcienie farb, których popularność zdecydowanie wzrosła ostatnimi czasy są nieco ciemniejsze odcienie niebieskiego, granatu, czy szarości. Ze względu na swoją intensywność nadają wnętrzu wyrazistości oraz niebanalnego szyku z odrobiną pazura. Dzięki nim możemy sprawić, że wnętrze naszego mieszkania będzie informowało zaproszonych gości o indywidualnym i kreatywnym podejściu właściciela. Wystrój wnętrz, których kolor ścian jest nieco ciemniejszy niż jasne naturalne odcienie, powinien być uzupełniony o delikatne dodatki, które poprzez kontrast wprowadzą do pomieszczenia dynamikę i energię.

Poleć artykuł